Shiatsu pochádza z Japonska, no jeho korene sa dotýkajú tradičného čínskeho umenia liečiť, ktoré dnes poznáme pod pojmom Tradičná čínska medicína. Tá sa sústredí na to, aby nepotláčala príznaky rôznych zdravotných problémov, ale hľadá príčiny chorôb a podľa nich stanovuje diagnózu a liečbu. Sústredí sa aj na pozorovanie prírody a jej pravidelných a logických premien, ktoré pokiaľ nerešpektujeme, vystavujeme sa riziku disharmónie, čo vedie až ku chorobe.
Shiatsu využíva totožné energetické dráhy a body na tele, ktoré používa akupunktúra. Pri shiatsu ich však stimulujeme oveľa jemnejším spôsobom – dotykom dlaní, tlakom palcov, u dospelých aj tlakom lakťov, či chodidiel. Okrem pôsobenia na body, obsahuje rôzne techniky ako naťahovanie končatín na spriechodňovanie energie v kĺboch, dychové cvičenia, hnietenie, zahrievanie, vibrovanie, potriasavanie… Shiatsu sa radí medzi masérske techniky, no vzhľadom na jeho schopnosť pracovať s energiou tela, ovplyvňuje energiu tela a tým povzbudzuje správnu funkciu vnútorných orgánov.

Pokiaľ cítite, že Vaše telo nie je v ideálnej harmónii, táto masáž je pre Vás nevyhnutná. Vyskúšajte. Stojí to za to.

Medzi najčastejšie problémy tých, ktorí vyhľadávajú shiatsu masáž patria najrôznejšie bolesti tela – hlavy, kĺbov, v oblasti žalúdku, podbrušku, alebo aj boľavé svaly. Shiatsu sa odporúča pri menštruačných problémoch, opuchoch, lámavostí kostí, cukrovke či únave. Masáž uvoľňuje telo i myseľ, odstraňuje bolesti chrbta a hlavy, pomáha pri problémoch s trávením, prí zápche, povzbudzuje činnosť pohlavných orgánov, zmierňuje vedľajšie účinky niektorých lekárskych zákrokov (chemoterapia, ožarovanie) a zároveň pôsobí ako prevencia proti bolestiam chrbtice a kŕčovým žilám. Pomáha stabilizovať podráždenosť, úzkostné stavy, nespavosť, alebo stres, podporuje odstránenie únavy, zvýšenie obranyschopnosti tela a posilnenie funkcií vnútorných orgánov. Počas celej procedúry je veľmi dôležité, aby masírovaný pacient ležal pohodlne a súčasne sa psychicky uvoľnil. Pri ošetrovaní niekedy pociťuje príjemné teplo, mravenčenie, alebo aj emocionálne uvoľnenie. Niekto pocíti priamo príliv energie a následne prísun vitality.
Táto masáž nie je vhodná pre ľudí trpiacich horúčkovými ochoreniami, infekčnou či nákazlivou chorobou. Je jej potrebné sa vyhnúť na popálených častiach tela, v miestach poškodenia pokožky, pri otvorených ranách, zlomeninách či kŕčových žilách. Tiež v tehotenstve platia určité obmedzenia. Samozrejme, aj tehotná žena môže túto masáž podstúpiť, ale mala by svoj stav masérovi vopred oznámiť.